Přízemní rodinný dům má své přednosti



Plánujete výstavbu nízkého domu typu bungalovu a připadá vám, že je to značný ústupek, protože jste si přáli spíše patrovou stavbu? Pak vězte, že bungalovy mají vůči patrovým domům řadu zásadních výhod.

Snazší údržba

Jakmile vám stavební firma postaví přízemní rodinný dům, zdá se vám vše nové a krásné, kolem objektu se procházíte a kocháte se jeho krásou a přemýšlíte, jak zkrášlit i okolní prostředí. Musíte si však uvědomit, že na veškeré stavební materiály působí povětrnostní vlivy, a že za pár let bude zapotřebí tu a tam očistit střešní krytinu od nánosů lišejníků a mechů, opravit odloupnutou spáru na komínu, vyčistit okapové svody od spadaného listí či oprášit nánosy prachu z fasády a dřevěného bednění pod krovy.

Toto vše je u domů typu bungalovu velice snadné, protože nemusíte šplhat po žebříku do pětimetrové výšky, odkud by vám také hrozil smrtící pád. Bungalov je nízký a případný pád ze střechy se obvykle obejde jen s lehkým zraněním.

interiér domu

Zajímavý vzhled

Prohlíželi jste si někdy bungalov zblízka? Nemáme na mysli z fotografie na Internetu či z reklamních prospektů, ale v reálném módu. Pokud ano, tak nám zřejmě dáte za pravdu, že tyto objekty jsou jaksi více osobní, působí více přátelsky a přívětivě. Snadno je přehlédnete od základů až po střechu, je přes ně dobře vidět modrá obloha a zlatavé slunce a vůbec nepůsobí stísněně.

dřevěný model domu

Pobyt na zahradě v sousedství nízkého domu nevytváří tlak na psychiku, což bývá případ vícepatrových objektů, které stíní a ubírají denní světlo. Míváme tu dojem, že je dům příliš velký, a že zahrada rozhodně nestačí k potřebné relaxaci. Toto je však pouze optický klam, podobný situaci, kdy do malého bytu pořídíme tmavý nábytek, a pak nám připadá, že tu na nás všechno „padá“. Nedostatek světla na pozemcích u patrových staveb má negativní dopad i na psychiku z hlediska tvorby depresí, což později může vyústit i v návštěvu odborného lékaře a předepisování antidepresiv.