Bazén nám v létě přináší spoustu radosti a zábavy. Plavání je všeobecně doporučovaný zdravý způsob pohybu, a navíc představuje příjemné osvěžení v horkých letních dnech. Avšak co v zimě? Je jasné, že jej nemůžeme nechat několik měsíců nechat bez jakékoliv údržby ležet ladem. Proto se na podzim provádí jeho zazimování.
Jednou z otázek, které přitom řešíme, je, zda bazén po vyčištění přikrýt. Faktem je, že zimní krycí plachta na bazén má své výhody. Předně snadno zabrání tomu, aby se do vody během https://zpravy.aktualne.cz/pocasi/cechy-se-ocitnou-pod-naledim-napadany-snih-zmrzne-varuji-met/r~6ed09da4e35c11e794dbac1f6b220ee8/ zimy dostalo napadané smetí, jako například spadané listí či papírky, které přivane vítr. Také zabrání myším i jiným drobným zvířatům, která se na zimu stahují z polí do lidských příbytků, v páchání sebevražd utopením.
Není tedy divu, že ji mnoho lidí používá. Přeci jen se jedná o nejsnazší způsob, jak ochránit bazén před znečištěním. Proč ji ale nepoužívají všichni, když je to tak výhodné? Nebo má snad i nějaké nevýhody, které nejsou na první pohled patrné?
Pravdou je, že nějaké se zde najdou. A část z nich je poměrně závažná. Tou první je, že důkladné překrytí nepropustnou plachtou omezuje přísun kyslíku a čerstvého vzduchu vůbec. To znamená, že anaerobní organismy, které se živí oxidem uhličitým, jako jsou řasy a sinice, zde budou mít živnou půdu.
Přičtěme k tomu fakt, že pod plachtou je zřetelně vyšší teplota, zvláště pokud na ni svítí Slunce. To ve své podstatě znamená jediné: opět živnou půdu pro již zmíněné organismy. Platí to zejména v případě, kdy je zima teplejší, jako v letošním roce. Snadno se tak může stát, že když na jaře bazén odkryjete, zjistíte, že ona průzračně čistá voda nabrala zelený odstín a nejspíše najdete na hladině i pokryv stejné barvy. Nezbude vám tedy nic jiného, než veškerou vodu vypustit a vše poctivě vydrhnout.
Ovšem ani během tuhé zimy není vyhráno. Pokud napadne silná sněhová pokrývka, snadno se může stát, že se plachta protrhne. A věřte, že skutečně není nejlevnější. Navíc sníh obvykle po nějaké době není nejčistší. Pokud tedy napadá do vody, může způsobit i problémy.
Z těchto důvodů je vždy na zvážení majitele a na konkrétní situaci, stejně jako na tom, jaké počasí během zimy panuje, zda bude přikrývat či nikoliv. Nejde zde dát jednoznačnou radu, každý si musí říci sám, které řešení mu vyhovuje více. Koneckonců, žádné není univerzální.